Wapiti Street over Fraser River
Poor Condition30 years old640 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Grand |
| Location | North Of Safeway |
| Carries | Wapiti Street |
| Crosses | Fraser River |
| Coordinates | 39.94619, -105.81272 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 41.7 ft (12.7 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 255.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 640 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRSRWAPITI |