Firestone Blvd. over Godding Hollow
Good Condition6 years old24,922 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Weld |
| Location | 0.1 Mi W Of CR 111 |
| Carries | Firestone Blvd. |
| Crosses | Godding Hollow |
| Coordinates | 40.16076, -104.96305 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 67.6 ft (20.6 m) |
| Max Span | 12.8 ft (3.9 m) |
| Deck Width | 131.6 ft (40.1 m) |
| Deck Area | 826.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,922 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FRSTN-FIRBLVDGH |