14th Street over Platteville Ditch
Fair Condition32 years old996 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Weld |
| Location | 0.3 Mi W Of US HWY 85 |
| Carries | 14th Street |
| Crosses | Platteville Ditch |
| Coordinates | 40.09477, -104.81889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 35.4 ft (10.8 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Area | 126.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 996 (2023) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | FTL14TH-FULTONA |