I-59 over Ns Rr Active (-)
Fair Condition54 years old15,645 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Tuscaloosa |
| Location | 1.0 Mi S Jct I-359 |
| Carries | I-59 |
| Crosses | Ns Rr Active (-) |
| Coordinates | 33.16331, -87.56838 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 1062.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,645 (2013) |
| Truck Traffic | 35% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010672 |