SH 139 Ml over East Salt Wash
Fair Condition58 years old620 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Garfield |
| Location | 15.5 Mi N Of Loma |
| Carries | SH 139 Ml |
| Crosses | East Salt Wash |
| Coordinates | 39.40169, -108.81305 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 124.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 (reconstructed 1987) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 620 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-01-B |