SH 139 Ml over Highline Canal
Fair Condition96 years old720 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Mesa |
| Location | 5.7 Mi N Jct I70-a |
| Carries | SH 139 Ml |
| Crosses | Highline Canal |
| Coordinates | 39.26473, -108.81275 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 119.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1976) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 720 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-01-D |