Co. Rd. 85 over I65
Fair Condition54 years old700 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Autauga |
| Location | 0.6 Mi S Of US 31 |
| Carries | Co. Rd. 85 |
| Crosses | I65 |
| Coordinates | 32.54251, -86.45131 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 324.1 ft (98.8 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Area | 1136.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (2009) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010676 |