SH 133 Ml over Thompson Creek
Fair Condition65 years old3,300 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Pitkin |
| Location | 4 Mi. S. Of Carbondale |
| Carries | SH 133 Ml |
| Crosses | Thompson Creek |
| Coordinates | 39.33331, -107.21069 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 69.6 ft (21.2 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 207.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,300 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-08-M |