US 24 Ml over Up Rr
Poor Condition85 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Eagle |
| Location | 5 Mi S Of Redcliff |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Up Rr |
| Coordinates | 39.45751, -106.33387 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 246.4 ft (75.1 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 766.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | G-11-T |