SH 91 Ml over Climax Mine Haul Road
Fair Condition37 years old5,100 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Summit |
| Location | .1 Mi N Lake/summit Co Li |
| Carries | SH 91 Ml |
| Crosses | Climax Mine Haul Road |
| Coordinates | 39.38087, -106.19092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 47.2 ft (14.4 m) |
| Max Span | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Width | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Area | 509.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,100 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-12-R |