SH 9 Ml over Platte Gulch
Good Condition3 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Park |
| Location | 6.8 Mi N. Of Jct U.s. 285 |
| Carries | SH 9 Ml |
| Crosses | Platte Gulch |
| Coordinates | 39.29482, -106.06555 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.8 ft (10.6 m) |
| Max Span | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 167.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-12-U |