US 285 Ml over Trout Creek
Fair Condition89 years old7,200 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Park |
| Location | 6 Mi N Of Fairplay |
| Carries | US 285 Ml |
| Crosses | Trout Creek |
| Coordinates | 39.27741, -105.92564 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 90.2 ft (27.5 m) |
| Deck Area | 225.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,200 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-13-G |