US 285 Ml over N Fk South Platte Rvr
Good Condition31 years old5,900 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Park |
| Location | 0.2 Mi S Of Baily Schools |
| Carries | US 285 Ml |
| Crosses | N Fk South Platte Rvr |
| Coordinates | 39.41973, -105.54304 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.7 ft (31.3 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 410.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,900 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-14-T |