Cobbs Ford RD Ebl over I65
Fair Condition54 years old8,000 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Elmore |
| Location | 2.3 Mi S Of Al 14 |
| Carries | Cobbs Ford RD Ebl |
| Crosses | I65 |
| Coordinates | 32.46039, -86.38743 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 363.8 ft (110.9 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 1430.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,000 (2009) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010682 |