US 11 over Wills Creek
Fair Condition90 years old2,625 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | DeKalb |
| Location | 4.9 Mi N Jct Us11*sr68 |
| Carries | US 11 |
| Crosses | Wills Creek |
| Coordinates | 34.32500, -85.81833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 159.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,625 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001413 |