Sh83 Ml over Unnamed Drainage
Fair Condition64 years old36,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 6.3 Mi N Of Jct Sh86 |
| Carries | Sh83 Ml |
| Crosses | Unnamed Drainage |
| Coordinates | 39.47991, -104.75779 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.6 ft (7.2 m) |
| Max Span | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Width | 337.6 ft (102.9 m) |
| Deck Area | 740.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36,000 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-17-BO |