SH 83 Ml over West Cherry Creek
Poor Condition58 years old4,400 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 10.4 Mi N Of Douglas-el |
| Carries | SH 83 Ml |
| Crosses | West Cherry Creek |
| Coordinates | 39.26220, -104.70889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 115.2 ft (35.1 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 337.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,400 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | G-18-BC |