SH 86 Ml over Kiowa Creek
Poor Condition78 years old4,900 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Elbert |
| Location | W. Edge Of Kiowa |
| Carries | SH 86 Ml |
| Crosses | Kiowa Creek |
| Coordinates | 39.34652, -104.47092 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 203.4 ft (62 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 576.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1948 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,900 (2020) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | G-19-B |