Alford AVE over I - 65
Fair Condition54 years old7,000 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Jefferson |
| Location | I 65 * Alford AVE |
| Carries | Alford AVE |
| Crosses | I - 65 |
| Coordinates | 33.43150, -86.82390 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 292.0 ft (89 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 1842.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,000 (2024) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010686 |