US 24 Ml over Middle Fk S Platte R Ovf
Good Condition2 years old3,300 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Park |
| Location | 1.6 Mi NE Of Jct SH 9 |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Middle Fk S Platte R Ovf |
| Coordinates | 39.03042, -105.76888 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 29.2 ft (8.9 m) |
| Max Span | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 140.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,300 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-13-O |