SH 67 Ml over Horse Creek
Fair Condition73 years old650 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Douglas |
| Location | 9.1 Mi N Of Teller-dougla |
| Carries | SH 67 Ml |
| Crosses | Horse Creek |
| Coordinates | 39.22322, -105.17871 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.3 ft (13.5 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 186.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-16-A |