SH 67 Ml over Long Gulch Creek
Poor Condition87 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Teller |
| Location | 5 Mi N Of Woodland Park |
| Carries | SH 67 Ml |
| Crosses | Long Gulch Creek |
| Coordinates | 39.06007, -105.09221 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.6 ft (14.5 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 123.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-16-M |