S Upham Street over Sanderson Gulch
Good Condition9 years old893 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Jefferson |
| Location | 0.1 Mi W Of S Upham Ct |
| Carries | S Upham Street |
| Crosses | Sanderson Gulch |
| Coordinates | 39.68055, -105.07750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 42.3 ft (12.9 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 68.6 ft (20.9 m) |
| Deck Area | 269.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 893 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-17-01 |