#36/dewey Bonner over Fenanche Creek
Poor Condition54 years old50 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Pickens |
| Location | 2.2 Mi East Of Jct SR #17 |
| Carries | #36/dewey Bonner |
| Crosses | Fenanche Creek |
| Coordinates | 33.00143, -88.25584 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 119.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010757 |