6th Street over Western Railroad
Fair Condition54 years old9,726 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Lee |
| Location | 6th Street |
| Carries | 6th Street |
| Crosses | Western Railroad |
| Coordinates | 33.65167, -85.36833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 310.0 ft (94.5 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Area | 1786.0 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,726 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010761 |