US 24 Ml over Draw
Fair Condition67 years old5,700 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 3.6 Mi E Of Peyton |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.02607, -104.41298 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Area | 191.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,700 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-19-E |