US 24 Ml over Draw
Fair Condition91 years old5,500 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | Calhan |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.03591, -104.30301 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.5 ft (21.5 m) |
| Max Span | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 262.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,500 (2020) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-19-Q |