25th ST So. over Shades Creek
Fair Condition54 years old2,500 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Jefferson |
| Location | US 78 * 25th ST So. |
| Carries | 25th ST So. |
| Crosses | Shades Creek |
| Coordinates | 33.55833, -86.68333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Area | 234.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,500 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010763 |