US 24 Ml over Draw
Fair Condition36 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | El Paso |
| Location | 4.9 Mi E Of Calhan |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.07596, -104.23195 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 4.3 ft (1.3 m) |
| Deck Width | 86.6 ft (26.4 m) |
| Deck Area | 248.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2020) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-20-L |