SR 59 over 22nd AVE
Fair Condition54 years old46,741 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Baldwin |
| Location | 1.8 Mi N SR 182 |
| Carries | SR 59 |
| Crosses | 22nd AVE |
| Coordinates | 30.27551, -87.68701 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Area | 1375.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,741 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010764 |