US 24 Ml over Draw
Fair Condition92 years old3,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Elbert |
| Location | 3.7 Mi E Of Matheson |
| Carries | US 24 Ml |
| Crosses | Draw |
| Coordinates | 39.17242, -103.90666 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Area | 165.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1934 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,000 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-21-C |