SH 71 Ml over Sandy Creek
Good Condition42 years old1,600 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Lincoln |
| Location | 1.5 Mi S Of Limon |
| Carries | SH 71 Ml |
| Crosses | Sandy Creek |
| Coordinates | 39.22959, -103.69570 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 34.4 ft (10.5 m) |
| Max Span | 8.5 ft (2.6 m) |
| Deck Width | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Area | 294 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,600 (2020) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-22-S |