Old Rr Bed RD over Toney Spring Branch
Fair Condition90 years old750 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Madison |
| Location | 0.5 Mi N Toney |
| Carries | Old Rr Bed RD |
| Crosses | Toney Spring Branch |
| Coordinates | 34.90237, -86.73172 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 68.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 750 (1992) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001425 |