48th ST over Big Wills Creek
Fair Condition54 years old90 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | DeKalb |
| Location | 0.65 Mi E Of US 11 |
| Carries | 48th ST |
| Crosses | Big Wills Creek |
| Coordinates | 34.50368, -85.69014 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 165.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2025) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010765 |