US 385 Ml over Beaver Creek
Good Condition31 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Kit Carson |
| Location | 5 Mi S Of Burlington |
| Carries | US 385 Ml |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 39.21494, -102.27771 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 42.7 ft (13 m) |
| Max Span | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Width | 98.8 ft (30.1 m) |
| Deck Area | 391.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2020) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | H-27-N |