Third Street over Dry Creek
Fair Condition37 years old1,004 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Routt |
| Location | 0.2 Mi So Of US HWY 40 |
| Carries | Third Street |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 40.49055, -107.26333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 41.7 ft (12.7 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 124.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,004 (2023) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HAYDEN-3RD-A |