County Road 20 over North Fork Henson Creek
Fair Condition40 years old166 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Hinsdale |
| Location | 8.4 Mi W Of Lake City |
| Carries | County Road 20 |
| Crosses | North Fork Henson Creek |
| Coordinates | 38.00703, -107.46661 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 80.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 166 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HIN02-08.96A |