County Road 20 over Henson Creek
Fair Condition40 years old142 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Hinsdale |
| Location | 1.4 Mi To Engineers Pass |
| Carries | County Road 20 |
| Crosses | Henson Creek |
| Coordinates | 37.98157, -107.55813 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.4 ft (11.4 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Area | 60.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 142 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HIN02-15.65A |