County Road 30 over Lake Fork Gunnison River
Fair Condition32 years old303 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Hinsdale |
| Location | 8.8 Mi S Of Lake City |
| Carries | County Road 30 |
| Crosses | Lake Fork Gunnison River |
| Coordinates | 37.90669, -107.36308 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 168.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 303 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HIN03-09.21A |