Grand Avenue over Colorado River
Fair Condition42 years old756 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Grand |
| Location | 50 W Of Jct Grand/pa |
| Carries | Grand Avenue |
| Crosses | Colorado River |
| Coordinates | 40.07404, -106.10764 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 152.2 ft (46.4 m) |
| Max Span | 74.5 ft (22.7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 348 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 756 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HOTSULPHURGRAND |