Hot Springs Rd. over Poncha Creek
Good Condition22 years old154 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Chaffee |
| Location | .2 Mi S Of US 50 |
| Carries | Hot Springs Rd. |
| Crosses | Poncha Creek |
| Coordinates | 38.50717, -106.07766 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 35.8 ft (10.9 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 73.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 154 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HS-1A |