County Road 104 over Huerfano River
Fair Condition116 years old13 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Huerfano |
| Location | 10.1 Mi N Of Walsenburg |
| Carries | County Road 104 |
| Crosses | Huerfano River |
| Coordinates | 37.77106, -104.80177 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 161.7 ft (49.3 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 340.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1910 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | HU104-2.0-I25 |