County Road 230 over Cucharas River
Good Condition31 years old14 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Huerfano |
| Location | 0.2 Mi S Of SH 10 |
| Carries | County Road 230 |
| Crosses | Cucharas River |
| Coordinates | 37.65901, -104.70386 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 245 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HU230-S0.3-S10A |