County Road 330 over Bear Creek
Fair Condition35 years old217 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Huerfano |
| Location | 0.1 Mi S Of I-25 Business |
| Carries | County Road 330 |
| Crosses | Bear Creek |
| Coordinates | 37.61394, -104.77389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 81.7 ft (24.9 m) |
| Max Span | 75.8 ft (23.1 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 244.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 217 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HU330-SO3-S160A |