County Road 360 over Wahatoya Creek
Fair Condition40 years old57 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Huerfano |
| Location | 0.6 Mi W Of CR 362 |
| Carries | County Road 360 |
| Crosses | Wahatoya Creek |
| Coordinates | 37.48131, -104.99158 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 53.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 57 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HU360-2.3-S12 |