County Road 543 over Huerfano River
Fair Condition22 years old106 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Huerfano |
| Location | 0.1 Mi S Of Gardner |
| Carries | County Road 543 |
| Crosses | Huerfano River |
| Coordinates | 37.78152, -105.15983 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 45.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 106 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HU543-S0.1-S69 |