County Road 598 over Pictou Arroyo
Fair Condition37 years old116 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Huerfano |
| Location | .5 Mi South Of SH 69 |
| Carries | County Road 598 |
| Crosses | Pictou Arroyo |
| Coordinates | 37.64227, -104.81794 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 111.5 ft (34 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 333.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 116 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HU598-S0.4-S69A |