County Road 611 over Ojo De Alamo Arroyo
Fair Condition51 years old28 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Huerfano |
| Location | 1.0 Mi N Of SH 69 |
| Carries | County Road 611 |
| Crosses | Ojo De Alamo Arroyo |
| Coordinates | 37.72823, -104.89337 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Width | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Area | 119.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HU611-1.1-S69 |