County Road 634 over Caldwell Gulch Canyon
Fair Condition32 years old8 vehicles/day
Location
| State | Colorado |
| County | Huerfano |
| Location | 5.5 Mi North Of SH 69 |
| Carries | County Road 634 |
| Crosses | Caldwell Gulch Canyon |
| Coordinates | 37.86519, -105.20523 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 293.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | HU634-5.4-S69A |