Al 69 over Ns Rr Active (+)
Fair Condition54 years old49,955 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Tuscaloosa |
| Location | Rr 0.5 Mi S Of Jct SR 7 |
| Carries | Al 69 |
| Crosses | Ns Rr Active (+) |
| Coordinates | 33.16192, -87.54887 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 229.3 ft (69.9 m) |
| Max Span | 82.3 ft (25.1 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 915.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49,955 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010771 |